Co robić z puszącymi się włosami
Puszenie się włosów związane jest z ich strukturą. Są to tak zwane włosy wysokoporowate. Oznacza to, iż łuski włosa odstają nadmiernie od kory, co sprawia, że są bardziej podatne na czynniki zewnętrzne, a także właśnie na puszenie się.
Struktura włosów może mieć podłoże genetyczne (na przykład włosy kręcone mają taką tendencję najczęściej) lub spowodowane być zniszczeniem struktury włosa. Można temu zaradzić poprzez domowe sposoby lub profesjonalne zabiegi u fryzjera jak keratynowe prostowanie włosów.
Co przyczynia się do puszenia się włosów?
Jeśli nasze włosy nie są naturalnie kręcone, najprawdopodobniej puszą się w wyniku zniszczenia struktury włosa. Mogło do tego dojść w wyniku nadużywania zabiegów na włosy (rozjaśnianie, prostowanie prostownicą, suszenie suszarką z gorącym nawiewem) lub braku ochrony przed czynnikami zewnętrznymi (słońcem, wiatrem czy słoną wodą morską). Mogła się do tego również przyczynić nieodpowiednia pielęgnacja.
Domowe sposoby na puszenie się włosów
Przede wszystkim trzeba domknąć łuski włosów. Można robić to doraźnie lub regularnie, by uzyskać trwały efekt. Co może nawet zaowocować zmianą struktury włosa z wysoko- na średnioporowate, a ostatecznie – niskoporowate, czyli najbardziej upragnione włosy o zamkniętej strukturze. Aby tego dokonać, trzeba po pierwsze zrezygnować z działań, które je niszczą – nadmiernej stylizacji, rozjaśniania, suszenia. Włosy powinny schnąć naturalnie. Dajmy im odetchnąć. Dopiero wtedy możemy rozpocząć odpowiednią kurację.
Olejowanie włosów
Olejować włosy można na mokro i na sucho. Wybór oleju należy nad nas, najlepiej jednak aby był nierafinowany. Można olejować nie tylko włosy, ale również skórę głowy, jeśli mamy problem z przesuszaniem. Olej powinno się nakładać na minimum pół godziny przed myciem, a najlepiej na kilka godzin, jeśli włosy są bardzo zniszczone. Olej można nałożyć nawet wieczorem na całą noc, jeśli z reguły kąpiemy się rano. Aby olej dobrze zmyć z włosów, warto nałożyć na włosy odżywkę, następnie ją spłukać i dopiero użyć szamponu.
Odżywki z silikonami
Jeśli olejowanie wydaje nam się zbyt skomplikowane lub czasochłonne, możemy wypróbować prostszą metodę – kosmetyki do włosów z silikonami. Momentalnie dociążają włosy, jednak szybko się wypłukują i nie dają trwałego efekty tak jak przy regularnym olejowaniu. To jednak dobra doraźna metoda radzenia sobie z puszącymi się od czasu do czasu włosami. Odzywkę można nakładać po myciu na mokre włosy na parę minut, a następnie spłukać. Są też odżywki na sucho, które nakłada się na suche, umyte włosy, a następnie rozczesuje. Włosy momentalnie stają się gładkie i lśniące.
Keratynowe prostowanie włosów
Keratynowe prostowanie włosów to zabieg fryzjerski, który ma za zadanie odbudowanie struktury włosów i zamkniecie łusek. Prostowanie jest efektem dodatkowym. Przede wszystkim włosy stają się gładkie, lśniące i bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Keratynowe prostowanie włosów należy przeprowadzać regularnie u profesjonalisty – średnio co pół roku, ponieważ efekt się wypłukuje. Keratynowe prostowanie włosów polega na „wprasowywaniu” protein w strukturę włosa.